حروف انگلیسی
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
Q R S T
U V W X
Y Z
حروف فارسی
الف ب پ ت
ث ج چ ح
خ د ذ ر
ز س ش ص
ض ط ظ ع
غ ک گ ل
م ن و ه
ی

واژه‌نامه اصطلاحات تخصصی | اصطلاحات حرف 'b'

B2B

مخفف عبارت Business to Business است. یک وب‌سایت در صورتیکه اقدام به فروش محصول یا ارائه خدمات به کسب و کارهای دیگر به جز کاربر نهایی باشد، B2B محسوب می‌شود. بعنوان مثال یک شرکت طراحی لوگو خدمات خود را به یک کسب و کار ارائه می‌دهد.  

B2C

مخفف عبارت Business to Customer است. بر خلاف B2B که به ارائه خدمات به کسب و کارهای دیگر می‌پردازد، B2C خدمات و محصولات خود را به مشتریان و کاربران نهایی ارائه می‌دهد مانند سایت amazon.com.  

Backend

مجموع کدها، فایل‌ها و فرایند سرور که ساختار  HTML را تشکیل می‌دهند و باعث کارکرد سایت می‌گردند. backend چیزی است که طراح وب می‌سازد، و frontend چیزی است که بازدید کننده وب سایت  می‌بیند.  

Backlink

لینک از وب‌سایت‌های دیگر به وب‌سایت شما است. تعداد و کیفیت لینک دهنده‌ها به سایت شما، تاثیر قابل توجهی در رتبه سایت شما در موتورهای جستجو دارد. مقوله بک لینک در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متخصصین بازاریابی اینترنتی قرار دارد. کیفیت سایت هایی که به سایت شما لینک میدهند مساله بسیار مهمی است.  

Bandwidth

پهنای باند

بیشترین حجم اطلاعات که یک خط ارتباطی می‌تواند از خود عبور دهد. شرکت‌های ارائه دهنده وب هاستینگ معمولا bandwidth را برای هر اکانت محدود می‌کنند برای مثال یک وب‌سایت ممکن است اجازه انتقال 100 گیگ اطلاعات در ماه را داشته باشد.  

Beta / Beta Test

یک اصطلاح در نرم‌افزارها  و ایجاد وب‌سایت  است. این اصطلاح بین تست خانگی و راه‌اندازی نهایی وب‌سایت یا نرم‌افزار قرار دارد. مرحله بتا به کاربر می‌گوید که وب‌سایت یا نرم‌افزار بصورت 100 درصد آماده استفاده نمی‌باشد همچنین ایجادکننده وب فرصت می‌یابد تا خطاهای احتمالی سیستم را دریابد و نظرات کاربران را …

Blog

بلاگ / وبلاگ

وبلاگ یک صفحه وب مانند مجله یا دفتر خاطرات است که بصورت مکرر بروز رسانی می‌گردد. وبلاگ ها معمولا با یک موضوع خاص و اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی و یا خدمات به مشتریان در کنار وب سایت اصلی شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

Broken Link

لینک شکسته

یک لینک است که به صفحه یا منبعی که وجود ندارد، اشاره می‌کند. Broken link، خطای شماره 404 (صفحه مورد نظر یافت نشد) را بوجود می‌آورد و تاثیر منفی زیادی بر رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد. یکی از مهمترین اقدامات در سئو، یافتن و رفع لینک های شکسته است.  

Browser

مرورگر

به مفهوم مرورگر است که نرم‌افزاری برای پیمایش و مشاهده صفحات وب است. برای مثال کروم (Chrome)، فایر فاکس(Firefox)، اوپرا(Opera) و اینترنت اکسپلورر(Internet Explorer) جزء مرورگرها هستند. یک صفحه‌ وب در مرورگرهای مختلف ممکن است بطور متفاوت نمایش داده شود بنابراین ایجادکننده‌های صفحات وب قبل از ارائه نهایی وب‌سایت آنرا در مرورگرهای مختلف مورد …

Bug

باگ / نقص نرم افزاری

از نظر طراحی وب، یک خطا یا مشکل است که باعث می‌شود وب‌سایت آنطور که باید رفتار نکند.