حروف انگلیسی
A B C D
E F G H
I J K L
M N O P
Q R S T
U V W X
Y Z
حروف فارسی
الف ب پ ت
ث ج چ ح
خ د ذ ر
ز س ش ص
ض ط ظ ع
غ ک گ ل
م ن و ه
ی

واژه‌نامه اصطلاحات تخصصی

Website

وب سایت

یک وب سایت مجموعه به هم مرتبطی از منابع از قبیل صفحات وب و محتوای چند رسانه ای و متون است به صورتی که توسط یک نام دامنه قابل شناسایی و آدرس دهی هستند و در یک سرور وب منتشر میشوند. به عنوان مثال wikipedia.org، google.com و amazon.com وب سایت میتواند در یک شبکه عمومی مثل اینترنت از طریق IP و یا در یک شبکه محلی (LAN) از طریق آدرس اختصاصی یا URL قابل …

Web

وب

شبکه جهانی وب، که به آن مختصرا وب گفته میشود، یک سیستم اطلاعاتی است که در آن اسناد و فایل ها و سایر منابع توسط آدرس های اختصاصی یا URLها مشخص میشوند و از طریق لینک ها در اینترنت قابل دسترس هستند.

Web Designer

طراح وب سایت

طراح وب سایت فردی است که هم خلاقیت دارد و هم از لحاظ فنی توانمند است و هر دو این قابلیت ها را به کار میبندد تا وب سایت را ایجاد یا بازطراحی نماید. طراحی وب سایت این توانمندی را دارد که بفهمد چه کاری لازم است بکند تا یک وب سایت کاربردی و قابل استفاده به سادگی شود، و همزمان برای کاربر بسیار جذاب و گیرا باشد.

Webdesign

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت شامل استفاده از تعداد زیادی از مهارت ها و روتین ها در راستای تولید و نگهداری وب سایت میشود. زمینه های مختلف طراحی سایت عبارتند از: طراحی گرافیکی وب سایت، طراحی رابط کاربری، برنامه نویسی سمت سرور، برنامه نویسی سمت کاربر، طراحی تجربه کاربری و بهینه سازی رتبه سایت برای موتورهای جستجو.

AJAX

مخفف عبارت Asynchronous Javascript and XML است. اجاکس روشی برای مهار قدرت جاوا اسکریپت و XML به منظور افزایش تعامل در صفحات وب ارائه می‌دهد.  

Alt Attribute

برای تعیین متن جایگزین تصاویر استفاده می‌شود. در HTML درون تگ IMG تعریف می‌شود. Alt در واقع متنی است که درون تصویر در حال لود نمایش داده می‌شود. در برخی از مرورگرها با قرار گرفتن موس برروی تصاویر در حال لود متن نمایان می‌گردد. Alt، نقش مهمی را در بهینه‌سازی موتورهای جستجو ایفا می‌کند چرا که موتور جستجو نمیتواند محتوای تصویر …

ASP

مخفف عبارت Active Server Pages است. زبان اسکریپت‌نویسی بر پایه ویندوز و سمت سرور است که برای ایجاد محتوای داینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

Attribute

ویژگی

یکی از ویژگیهای تگ در HTML است. بطور مثال با این ویژگی می‌توان در تگ IMG برای تصویر ارتفاع و عرض تصویر را مشخص کرد.  

B2B

مخفف عبارت Business to Business است. یک وب‌سایت در صورتیکه اقدام به فروش محصول یا ارائه خدمات به کسب و کارهای دیگر به جز کاربر نهایی باشد، B2B محسوب می‌شود. بعنوان مثال یک شرکت طراحی لوگو خدمات خود را به یک کسب و کار ارائه می‌دهد.  

B2C

مخفف عبارت Business to Customer است. بر خلاف B2B که به ارائه خدمات به کسب و کارهای دیگر می‌پردازد، B2C خدمات و محصولات خود را به مشتریان و کاربران نهایی ارائه می‌دهد مانند سایت amazon.com.